Welcome | Log In

Texas Center for the Book

Letters About Literature 2003 Essay Contest
Texas Semi-Finalists*

Semi-finalists are listed in alphabetical order by school's name

Level One Semi-Finalists--Grades 4-6

  • Ivett Maldonado, Cedar Brook Elementary School, Houston, Tx.
  • Julia Wang, Centennial Elementary School, Plano, Tx.
  • Omar Guerrero, CSMS, Austin, Tx.
  • Danielle Mullings, Eubanks Intermediate School, Southlake, Tx.
  • Arielle Austin, L.F. Raynes Middle School, Crandall, Tx.
  • Megan Goodson, L.F. Raynes Middle School, Crandall, Tx.
  • Luke Echols, McCulloch Intermediate School, Dallas, Tx.
  • Savannah Williams, Nottingham Elementary School, Houston, Tx.
  • Catie Barsalou, River Oaks Baptist School, Houston, Tx.
  • Joseph Donovan, St. Mark Catholic School, Plano, Tx.
  • Sabel Larkin, St. Mark Catholic School, Plano, Tx.
  • Christopher Robertson, The John Cooper School, The Woodlands, Tx.
  • Maripau Nunez, The John Cooper School, The Woodlands, Tx.
  • Katie Haseler-Young, The John Cooper School, The Woodlands, Tx.
  • Anna Adams, Trinity Valley School, Ft. Worth, Tx.
  • Christopher Lynn, WB Travis Vanguard Elementary, Dallas, Tx.
  • Chance Lain, WB Travis Vanguard Elementary, Dallas, Tx.
  • Zoe White, WB Travis Vanguard Elementary, Dallas, Tx.
  • Tara Huffman, WB Travis Vanguard Elementary, Dallas, Tx.
  • Cheryl Bueche, Windsong School, Friendswood, Tx.

Level Two Semi-Finalists--Grades 7-8

  • Meredith Wise, All Saints Episcopal, Lubbock, Tx.
  • Dahlia Hellman, All Saints Episcopal, Lubbock, Tx.
  • Laura Rincones, Dr. Cathey Middle School, McAllen, Tx.
  • Lauren Mangrum, Dripping Springs Middle School, Dripping Springs, Tx.
  • Yoshina Aohadian, Grady Middle School, Houston, Tx.
  • Hayley Johnston, Grady Middle School, Houston, Tx.
  • Vicky Ren, Labay Middle School, Houston, Tx.
  • Jordan Hatfield, LaGrange Middle School, LaGrange, Tx.
  • Katie Kulhanek, LaGrange Middle School, LaGrange, Tx.
  • Jenna Glorioso, Marshall Junior High School, Marshall, Tx.
  • Lauren Marsh, River Oaks Baptist School, Houston, Tx.
  • Marc Thuot, River Oaks Baptist School, Houston, Tx.
  • Hannah Jeffers, River Oaks Baptist School, Houston, Tx.
  • Camille George, River Oaks Baptist School, Houston, Tx.
  • Taylere Peterson, San Juan Middle School, San Juan, Tx.
  • Stephanie Taylor, Slidell Independent School District, Slidell, Tx.
  • Victoria Hupp, Slidell Independent School District, Slidell, Tx.
  • Alyson Reid, Strack Intermediate School, Klein, Tx.
  • Anne-Marie Smart, The Village School, Houston, Tx.
  • Vanessa Robinson, The Village School, Houston, Tx.
  • Julie Boor, The Village School, Houston, Tx.
  • Julie Paik, The Village School, Houston, Tx.
  • Lauren Snell, Tomball Junior High School, Tomball, Tx.
  • Sarah Causer, Tomball Junior High School, Tomball, Tx.
  • Jennifer Phillips, Westwood Junior High School, Dallas, Tx.

Level Three Semi-Finalists--Grades 9-12

  • Kristen Johnson, All Saints Episcopal School, Lubbock, Tx.
  • Lauren Tumlinson, Cypress Springs High School, Cypress, Tx.
  • Lauren Baker, Cypress Springs High School, Cypress, Tx.
  • Rachel Haroldsen, Cypress Springs High School, Cypress, Tx.
  • Austin Riefenstahl, Grapevine High School, Grapevine, Tx.
  • Clara Bush, Lockhart High School, Lockhart, Tx
  • Hannah Bell, Maude Laird Middle School, Kilgore, Tx.
  • Luke Harrod, Northeast Christian Academy, Kingwood, Tx.
  • Andrew Haley, Roby High School, Roby, Tx.
  • Gloria Bradley, Slidell High School, Slidell, Tx.
  • Jesse Bullard, Slidell High School, Slidell, Tx.
  • Katherine Burdine, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Lauren Bailey, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Matthew Starke, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Alexandra Tennant, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Brittany Hodgson, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Thomas Mastroianni, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Ouidell Watkins, St. Johns's School, Houston, Tx.
  • Felix Moser Wichita Falls High School, Wichita Falls, Tx.
  • Isela Cervantes, Willis High School, Willis, Tx.
  • Chris Thornton, Willis High School, Willis, Tx.
  • Cortney Rice, Willis High School, Willis, Tx.
  • Jill Kuzniarek, Willis High School, Willis, Tx.
  • Tabitha Coe, Willis High School, Willis, Tx.
  • Paul Clark, Willis High School, Willis, Tx.
  • Ben Bucek, Willis High School, Willis, Tx.
  • Melanie Hall, Willis High School, Willis, Tx.
  • Sarah Davis, Willis High School, Willis, Tx.

*Note: These are the semi-finalists who agreed to have their name and school posted.